Duże zmiany w kadrze. Znicz pozyskał ośmiu graczy

W rundzie wiosennej w barwach Znicza Biała Piska będzie można zobaczyć aż ośmiu nowych zawodników. Zimą doszło do zmian także w sztabie szkoleniowym. Nowym asystentem trenera Ryszarda Borkowskiego został Daniel Potuszyński, który zastąpił Kamila Lauryna. 

Znicz w trakcie trwających przygotowań do wiosennej części rozgrywek III ligi przetestował kilkunastu zawodników, a od początku lutego rozpoczął finalizację transferów – do gry w barwach Znicza zgłoszono łącznie ośmiu nowych piłkarzy. Określenie, że to mieszanka rutyny z młodością do grupy tych zawodników pasuje idealnie.

  • Mariusz Łapiński – ur. 7 czerwca 1987 r., pomocnik
  • Radosław Gulbierz – ur. 24 lutego 1994 r., pomocnik
  • Bartosz Kalicki – ur. 29 lipca 2003 r., pomocnik
  • Dmitrij Baiduk (Białoruś) – ur. 3 sierpnia 1996 r., obrońca/pomocnik
  • Bartosz Pawluczuk – ur. 8 marca 2003 r., obrońca
  • Oskar Kottlenga – ur. 30 września 2002 r., pomocnik
  • Mateusz Jońca – ur. 21 lipca 2001 r., obrońca
  • Jędrzej Ponurko – 20 kwietnia 2000 r., obrońca

Część nowych zawodników trenowała z zespołem od początku przygotowań, a niektórzy piłkarze dołączyli do drużyny już w lutym. Aż trzech graczy w tym sezonie miało okazję rywalizować przeciwko Zniczowi. Powrót do naszego klubu po kilku latach zanotował Mariusz Łapiński. Jesienią pojawił się w Białej Piskiej jako zawodnik Wissy Szczuczyn, a spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. „Łapa” jest bardzo doświadczonym graczem, zaprawionym w walce w środku pola.

Radosław Gulbierz i Mateusz Jońca byli odpowiednio zawodnikami Mamr Giżycko i GKS Wikielec. Radek w sparingach pokazał się jako bardzo ofensywnie grający lewy pomocnik, a Mateusz jest faworytem do gry na lewej stronie obrony. „Jona” występował w Wikielcu na zasadzie wypożyczenia ze Stomilu Olsztyn, grając we wszystkich meczach swojego zespołu od pierwszej minuty. Zimą nie udało mu się odejść ze Stomilu, więc do końca sezonu będzie kontynuował przygodę z III ligą na kolejnym wypożyczeniu właśnie w naszym klubie.

Nieco więcej uwagi warto poświęcić grupie pozostałych nowych graczy. Bardzo ciekawie wygląda CV Dmitrija Baiduka, który przyjechał do nas z Białorusi. Gracz występujący na boku obrony lub pomocy w ciągu trzech lat (u naszych wschodnich sąsiadów liga gra systemem wiosna-jesień) uzbierał ponad 50 występów na boiskach Wyszejszajej Lihi – najwyższej klasy w białoruskiej piłce. Ostatni sezon spędził w Dinamie Brześć, z którego odszedł latem, a wcześniej występował m.in. w FK Gorodieja i młodzieżowych zespołach BATE Borysów. W jego barwach rywalizował w młodzieżowych rozgrywkach europejskich pucharów, a także był reprezentantem Białorusi do lat 21.

Mimo młodego wieku sporym doświadczeniem na boiskach III ligi może pochwalić się Jędrzej Ponurko. Niespełna 22-letni zawodnik jest nominalnym obrońcą, mogącym występować na środku lub z prawej strony defensywy. Jędrzej jest wychowankiem Bałtyku Koszalin, a jeszcze jako junior krótko reprezentował Jagiellonię Białystok. W III lidze debiutował przed trzema laty – uzbierał ponad 70 występów. Do Znicza trafił na zasadzie wypożyczenia z Bałtyku do końca trwającego sezonu.

Po dobrych występach w Olimpii II Elbląg swoich sił w III lidze w barwach Znicza chce spróbować Oskar Kottlenga. Wypożyczony 19-latek (wychowanek Concordii) jest zawodnikiem środka pola. O miejsce na bokach obrony mają z kolei rywalizować 18-latkowie Bartosz Kalicki oraz Bartosz Pawluczuk. „Kali” jest wychowankiem Rony Ełk, a przez kilka lat występował w młodzieżowych zespołach Polonii Warszawa. Drugi z Bartków to wychowanek Tura Bielsk Podlaski, skąd trafił do Talentu Białystok. Pierwsze kroki w seniorskiej piłce stawiał na wypożyczeniach do Magnata Juchnowiec Kościelny oraz Czarnych Czarna Białostocka.

Nasz klub rozstał się z grupą zawodników. Reprezentantem Mamr Giżycko został Marcin Denert. „Deny” był graczem z bardzo długim stażem w naszym klubie. Należą mu się szczególne podziękowania za długoletnie reprezentowanie Znicza i wiele powodów do radości, które dawał nam wszystkim swoją postawą na boisku. W ostatnich miesiącach z powodu urazów i obowiązków służbowych na granicy polsko-białoruskiej występował mniej, ale mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się na boisku.

Po półrocznej przygodzie w Zniczu z klubem rozstali się Stanislau Kaminski, Christian Suski, a także także Ukrainiec Denis Cherviński. Żaden z nich nie przebił się do pierwszego zespołu, a zdarzało się, że brakowało ich także w meczowej kadrze. Na wypożyczenie do końca sezonu do Mrągowii Mrągowo udał się Jakub Stachowiak. Jesienią 20-latek był trzecim bramkarzem w kadrze i nie zdołał zadebiutować w lidze. Na razie brak oficjalnych informacji, gdzie w najbliższych miesiącach chcieliby zagrać Mateusz Ruszczyk i Patryk Ołów.

Już w grudniu informowaliśmy, że ze sztabu szkoleniowego Znicza odszedł Kamil Lauryn, były doświadczony zawodnik Wigier Suwałki. Jego miejsce zajął Daniel Potuszyński z Ełku, który także może pochwalić się uprawnieniami trenerskimi UEFA A. Nowy asystent, jeszcze jako piłkarz, miał okazję grać pod wodzą trenera Ryszarda Borkowskiego. W pracy szkoleniowej od wielu lat jest związany z młodzieżowymi zespołami Rony 03 Ełk.